Zespół Szkół w Kłaju

spklaj@poczta.onet.pl
dyrektor@spklaj.edu.pl
Menu strony

Rekrutacja rok 2015/16 (pliki pdf)
  Rekrutacja do Gimnazjum w Kłaju
  Rekrutacja do Szkoły Podstawowej w Kłaju
  Wniosek o przyjęcie do gimnazjum
  Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej
  Zgłoszenie ucznia do gimnazjum
  Zgłoszenie ucznia do szkoły podstawowej

Zestaw podręczników rok szk. 2016/2017 (pdf)
  Zestaw podręczników sp i gimnazjum

Logopedia

WŁADYSŁAW DESPET- ŻOŁNIERZ DWÓCH NARODÓW

MIĘDZYSZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY

Często o biegu wydarzeń decyduje przypadek. I takie przypadkowe odnalezienie rękopisu wspomnień Władysława Despeta w czasie prac porządkowych prowadzonych przez pracownika Szkoły Podstawowej  w Braniewie stało się zaczątkiem  projektu edukacyjnego i współpracy dwóch szkół: Szkoły Podstawowej nr 6 im.  Jana Pawła II
 w Braniewie i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kłaju.

Kim był WŁADYSŁAW DESPET?

Urodził się 29 lipca 1907 roku w Kłaju i tu  w roku 1913 rozpoczął naukę w miejscowej szkole. Jeszcze przed II wojną światową ukończył Szkołę Ekonomiczno- Handlową
w Krakowie, a po niej Instytut Administracyjno - Gospodarczy.

W 1928 r. rozpoczął służbę w 2 Pułku Lotniczym 121 Eskadry Myśliwców w Krakowie. Dwa lata później ukończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy. Jako lotnik- mechanik brał udział
w obronie Warszawy w 1939 roku. W czasie II wojny światowej przez Rumunię, Syrię i Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie uczestniczył w działaniach Polskich Sił Powietrznych.

Po zakończeniu wojny, w 1947 roku, wrócił do Polski i ponownie zamieszkał w Kłaju. Tu, z krótką przerwą w latach 70- tych, mieszkał aż do śmierci  3 października 1981 r.

Zarejestrowany na tzw. liście Krzystka (listakrzystka.pl) - "Personel Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940- 47".

O projekcie słów kilka ...

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Edukacyjne „Serce otwarte jak książka”, działające przy Szkole Podstawowej  nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie.  Projekt został jednym z laureatów konkursu rozpisanego przez fundację BZWBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Inicjatorem i autorem projektu jest dyrektor SP nr 6 w Braniewie- pan Marian Klukowski.

Opis projektu:

Koordynatorem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie, partnerami Szkoła Podstawowa w Kłaju oraz Saint John Bosco College z Londynu. Produktem docelowym projektu będzie przygotowana w wyniku prac projektowych i wydana drukiem broszura w języku polskim (200 szt.) i angielskim (100 szt.) na podstawie zachowanych zapisków kronikarskich W. Despeta  rozdzielona pomiędzy partnerów i rozpowszechniona w lokalnych środowiskach, m.in. za pomocą lokalnych mediów. W obu polskich i angielskiej szkołach projekt będzie równolegle realizowany zgodnie z harmonogramem w 3 grupach zadaniowych:

a) literackiej, która opracuje i przygotuje wspólną wersję elektroniczną tekstu rękopiśmiennego do druku (szkoła angielska-wersję angielską) wraz z zachowanymi dokumentami (zdjęcia, świadectwa, legitymacje orderów) oraz rozmieszczonymi w tekście projektowymi pracami plastycznymi uczniów szkół partnerskich;

b) promocyjnej, która wykona i wyeksponuje w szkołach fotoreportaże z bieżącej pracy projektowej, opracuje wspólny regulamin konkursów plastycznych, przeprowadzi je i nagrodzi zwycięzców w poszczególnych szkołach, wyeksponuje prace na szkolnych wystawach pokonkursowych, przygotuje artykuły prasowe z realizowanych zadań projektowych do lokalnych tygodników oraz materiał do lokalnych TV;

c) plastycznej, która wykona w technice witrażowej (polskie szkoły) prace plastyczne na kanwie rękopisu W. Despeta. Wspólnie wybrane posłużą  do zilustrowania broszury i będą  stanowiły wartość dodaną projektu jako trwała, ścienna  dekoracja szkół partnerskich Kłaja i Braniewa upamiętniająca zrealizowany projekt i jego bohatera.

Projekt będzie prowadzony na internetowej platformie e-Twinning, pozwalającej na sprawną komunikację partnerów i bieżącą kontrolę postępu w realizacji zadań ujętych w harmonogramie. Beneficjent rozliczy się z dotacji na realizację projektu fakturami zakupów, równo rozdzielając  wyszczególnione w budżecie  materiały i nagrody pomiędzy obie polskie szkoły.

Dodane przez adinfo dnia maj 12 2015 12:16:39 0 Komentarzy 1244 Czyta Drukuj