Zespół Szkół w Kłaju

spklaj@poczta.onet.pl
dyrektor@spklaj.edu.pl
Menu strony

Rekrutacja rok 2015/16 (pliki pdf)
  Rekrutacja do Gimnazjum w Kłaju
  Rekrutacja do Szkoły Podstawowej w Kłaju
  Wniosek o przyjęcie do gimnazjum
  Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej
  Zgłoszenie ucznia do gimnazjum
  Zgłoszenie ucznia do szkoły podstawowej

Zestaw podręczników rok szk. 2016/2017 (pdf)
  Zestaw podręczników sp i gimnazjum

Logopedia

Opowiadania uczniów

Władysław Despet – bohater dwóch narodów

opowiadanie przygotowane przez uczniów klasy VI a i b

pod kierunkiem p. Bożeny Topór- Karpińskiej

Na początku szóstej klasy, chyba to było w październiku, dowiedzieliśmy się, że wśród nas jest kolega, którego przodek walczył  w bitwie o Anglię. Dawid, bo tak kolega ma na imię, nigdy wcześniej nie wspominał o tym, dlatego ta wiadomość była miłą niespodzianką. Wkrótce  nauczyciele poinformowali nas o projekcie związanym z osobą pana Władysława Despeta, a przed nami pojawiło się nowe wyzwanie: poznać bohatera dwóch narodów i napisać o nim opowiadanie.
       Cóż, to nie jest łatwa sprawa. Nie wiedzieliśmy przecież nic poza tym, że Dawid jest potomkiem pana Władysława. Wkrótce jednak zapoznaliśmy się z tekstem, którego autorem był sam pan Despet,  a napisał go, mieszkając w Braniewie w 1976 roku.

Tekst składa się z pięciu stron napisanych ręcznie, co dzisiaj, w dobie edytorów tekstowych, wydaje się takie odległe i staroświeckie. Jednak pani od polskiego zwróciła nam uwagę na piękny charakter pisma   i przedwojenną szkołę, w której lekcje pisania, czyli kaligrafii, należały do bardzo ważnych. Notatka pana Despeta jest krótką historią życia bohatera.

Urodził się w Kłaju, w którym i my mieszkamy, 29 lipca 1907 roku. Był nawet uczniem naszej szkoły. Maturę zdał w czteroletniej Szkole Ekonomiczno-Handlowej w Krakowie i tam też ukończył Instytut Administracyjno-Gospodarczy. W 1927 roku został powołany do służby wojskowej w 2 Pułku Lotniczym 121 Eskadry Myśliwskiej, a w dwa lata później ukończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy.  Do Krakowa wrócił na krótko, bo jego eskadra już 26 sierpnia 1939 roku przeniesiona została pod Warszawę. Tam zastała go wojna. Po klęsce wrześniowej znalazł się w Rumunii, gdzie był internowany. W grudniu 1939 zbiegł z obozu i dotarł do portu Constanca. Na okręcie Dacia odpłynął do Bejrutu, a później do Marsylii. W 1940 roku wyjechał z Francji do Anglii. Wtedy też został przeniesiony na szkolenie do miejscowości Blackopool, a potem do Szkoły Pilotów w Huckhnall. Tam został przydzielony do kontroli technicznej samolotów w 1942 roku. Dwa lata później przeniesiony do dywizjonu, którego historię i zasługi poznaliśmy z książki Arkadego Fiedlera pt.: „Dywizjon 303”. Właśnie
w tym dywizjonie służył.

Jego praca polegała na przygotowywaniu i utrzymywaniu myśliwców w sprawności bojowej, co w warunkach wojennych nie było łatwe. Brakowało wielu części zamiennych do myśliwców niszczonych atakami przeciwników. Praca mechaników wymagała współpracy ludzi o różnych specjalnościach, bardzo dobrze znających się na mechanice, kowalstwie, elektryce i wielu innych zawodach.

Informacje na temat bohatera zdobyliśmy także dzięki spotkaniu  z tatą Dawida. Któregoś dnia przyszedł do szkoły i opowiadał o bohaterze. Przyniósł różne pamiątki. Najciekawszą był zeszyt prowadzony w Anglii w Szkole Pilotów. Służył on z jednej strony do rysowania części samolotów, a z drugiej jako pomoc w nauce języka angielskiego. Kartki
w tym zeszycie były starannie podzielone na pół. Jedna w języku polskim, druga
w angielskim. Rysunki dotyczyły mechaniki  i hydrauliki samolotów. Były niezwykle staranne, dopracowane  w szczegółach, co wskazuje na dokładność i precyzyjność ich autora.

Pismo było równie staranne jak rysunki. Dzisiaj trudno znaleźć wśród nas kogoś piszącego choćby tylko podobnie.

W archiwum naszej szkoły w Kłaju pani dyrektor znalazła świadectwo ukończenia szkoły podstawowej przez pana Despeta. Oceny nie wskazują na to, by był wzorowym uczniem. Należał raczej do przeciętnych, jednak jego losy i późniejsza postawa uczyniły go człowiekiem wartościowym   i godnym naśladowania.

Obejrzeliśmy też kilka fotografii zachowanych w rodzinnych zbiorach. Na jednej z nich pan Despet w mundurze wojsk brytyjskich, na innej  w garniturze, a na kolejnej w stroju sportowym, bo jak się okazało, nasz bohater był nie tylko lotnikiem-mechanikiem, ale także sportowcem,  a nawet współzałożycielem drużyny piłki nożnej w Kłaju. W każdym stroju było mu do twarzy.

Na zdjęciach (wszystkie są czarno-białe) poznajemy go jako mężczyznę o owalnej i pociągłej twarzy, dość długim nosie i lekko odstających uszach. Był średniego wzrostu. Robi wrażenie sympatycznego i otwartego,  choć według relacji rodziny  należał do ludzi o niełatwym charakterze.  Był wymagający wobec siebie i innych, zdyscyplinowany, uparty w dążeniu do celu.

Po wojnie pan Despet wrócił do Polski. Przez pewien czas mieszkał w Braniewie, a później zamieszkał w Kłąju. Jak sam pisał, „był wyczerpany przeżyciami i tułaczką po świecie”, a jego „życie nie układało się tak jak sobie marzył jako zwycięzca” wojny z Niemcami.  Byliśmy zdziwieni, że o zasługach pana Despeta i wielu jemu podobnych bohaterów mówi się dopiero po ich śmierci.

Władysław Despet zmarł w Kłaju w 1981 r. Jego grób znajduje się na pobliskim cmentarzu.
    Dla nas, szóstoklasistów, poznanie go było ciekawą lekcją historii. II wojna światowa i bardzo trudne wydarzenia z nią związane, stały się bardziej zrozumiałe, a pan  Despet, bohater dwóch narodów, Polski i Wielkiej Brytanii, dołączył do innych zasłużonych dla naszej małej ojczyzny, dla Kłaja.

Dodane przez adinfo dnia maj 12 2015 13:03:50 0 Komentarzy 1317 Czyta Drukuj