Zespół Szkół w Kłaju
Start Artykuły Archiwum Galeria środa, Wrzesień 23, 2020
Nasza Szkoła

Witamy
na stronie
Szkoły Podstawowej
i Publicznego Gimnazjum
im. ks. Jana Twardowskiego
w Kłaju
 Kłaj, tel. (012) 284-11-76
powiat wielicki
woj. małopolskie
spklaj@poczta.onet.pl
dyrektor@spklaj.edu.pl
Nawigacja
Menu strony
  Start
  Artykuły
  Download
  Galeria
  Mapa strony
  Archiwum

Rekrutacja rok 2015/16 (pliki pdf)
  Rekrutacja do Gimnazjum w Kłaju
  Rekrutacja do Szkoły Podstawowej w Kłaju
  Wniosek o przyjęcie do gimnazjum
  Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej
  Zgłoszenie ucznia do gimnazjum
  Zgłoszenie ucznia do szkoły podstawowej

Zestaw podręczników rok szk. 2016/2017 (pdf)
  Zestaw podręczników sp i gimnazjum

Logopedia

Opowiadania uczniów

Władysław Despet – bohater dwóch narodów

opowiadanie przygotowane przez uczniów klasy VI a i b

pod kierunkiem p. Bożeny Topór- Karpińskiej

 

Na początku szóstej klasy, chyba to było w październiku, dowiedzieliśmy się, że wśród nas jest kolega, którego przodek walczył  w bitwie o Anglię. Dawid, bo tak kolega ma na imię, nigdy wcześniej nie wspominał o tym, dlatego ta wiadomość była miłą niespodzianką. Wkrótce  nauczyciele poinformowali nas o projekcie związanym z osobą pana Władysława Despeta, a przed nami pojawiło się nowe wyzwanie: poznać bohatera dwóch narodów i napisać o nim opowiadanie.
       Cóż, to nie jest łatwa sprawa. Nie wiedzieliśmy przecież nic poza tym, że Dawid jest potomkiem pana Władysława. Wkrótce jednak zapoznaliśmy się z tekstem, którego autorem był sam pan Despet,  a napisał go, mieszkając w Braniewie w 1976 roku.

       Tekst składa się z pięciu stron napisanych ręcznie, co dzisiaj, w dobie edytorów tekstowych, wydaje się takie odległe i staroświeckie. Jednak pani od polskiego zwróciła nam uwagę na piękny charakter pisma   i przedwojenną szkołę, w której lekcje pisania, czyli kaligrafii, należały do bardzo ważnych. Notatka pana Despeta jest krótką historią życia bohatera.

       Urodził się w Kłaju, w którym i my mieszkamy, 29 lipca 1907 roku. Był nawet uczniem naszej szkoły. Maturę zdał w czteroletniej Szkole Ekonomiczno-Handlowej w Krakowie i tam też ukończył Instytut Administracyjno-Gospodarczy. W 1927 roku został powołany do służby wojskowej w 2 Pułku Lotniczym 121 Eskadry Myśliwskiej, a w dwa lata później ukończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy.  Do Krakowa wrócił na krótko, bo jego eskadra już 26 sierpnia 1939 roku przeniesiona została pod Warszawę. Tam zastała go wojna. Po klęsce wrześniowej znalazł się w Rumunii, gdzie był internowany. W grudniu 1939 zbiegł z obozu i dotarł do portu Constanca. Na okręcie Dacia odpłynął do Bejrutu, a później do Marsylii. W 1940 roku wyjechał z Francji do Anglii. Wtedy też został przeniesiony na szkolenie do miejscowości Blackopool, a potem do Szkoły Pilotów w Huckhnall. Tam został przydzielony do kontroli technicznej samolotów w 1942 roku. Dwa lata później przeniesiony do dywizjonu, którego historię i zasługi poznaliśmy z książki Arkadego Fiedlera pt.: „Dywizjon 303”. Właśnie
w tym dywizjonie służył.

        Jego praca polegała na przygotowywaniu i utrzymywaniu myśliwców w sprawności bojowej, co w warunkach wojennych nie było łatwe. Brakowało wielu części zamiennych do myśliwców niszczonych atakami przeciwników. Praca mechaników wymagała współpracy ludzi o różnych specjalnościach, bardzo dobrze znających się na mechanice, kowalstwie, elektryce i wielu innych zawodach.

        Informacje na temat bohatera zdobyliśmy także dzięki spotkaniu  z tatą Dawida. Któregoś dnia przyszedł do szkoły i opowiadał o bohaterze. Przyniósł różne pamiątki. Najciekawszą był zeszyt prowadzony w Anglii w Szkole Pilotów. Służył on z jednej strony do rysowania części samolotów, a z drugiej jako pomoc w nauce języka angielskiego. Kartki   
w tym zeszycie były starannie podzielone na pół. Jedna w języku polskim, druga
w angielskim. Rysunki dotyczyły mechaniki  i hydrauliki samolotów. Były niezwykle staranne, dopracowane  w szczegółach, co wskazuje na dokładność i precyzyjność ich autora.

    Pismo było równie staranne jak rysunki. Dzisiaj trudno znaleźć wśród nas kogoś piszącego choćby tylko podobnie.

    W archiwum naszej szkoły w Kłaju pani dyrektor znalazła świadectwo ukończenia szkoły podstawowej przez pana Despeta. Oceny nie wskazują na to, by był wzorowym uczniem. Należał raczej do przeciętnych, jednak jego losy i późniejsza postawa uczyniły go człowiekiem wartościowym   i godnym naśladowania.

    Obejrzeliśmy też kilka fotografii zachowanych w rodzinnych zbiorach. Na jednej z nich pan Despet w mundurze wojsk brytyjskich, na innej  w garniturze, a na kolejnej w stroju sportowym, bo jak się okazało, nasz bohater był nie tylko lotnikiem-mechanikiem, ale także sportowcem,  a nawet współzałożycielem drużyny piłki nożnej w Kłaju. W każdym stroju było mu do twarzy.

   Na zdjęciach (wszystkie są czarno-białe) poznajemy go jako mężczyznę o owalnej i pociągłej twarzy, dość długim nosie i lekko odstających uszach. Był średniego wzrostu. Robi wrażenie sympatycznego i otwartego,  choć według relacji rodziny  należał do ludzi o niełatwym charakterze.  Był wymagający wobec siebie i innych, zdyscyplinowany, uparty w dążeniu do celu.

    Po wojnie pan Despet wrócił do Polski. Przez pewien czas mieszkał w Braniewie, a później zamieszkał w Kłąju. Jak sam pisał, „był wyczerpany przeżyciami i tułaczką po świecie”, a jego „życie nie układało się tak jak sobie marzył jako zwycięzca” wojny z Niemcami.  Byliśmy zdziwieni, że o zasługach pana Despeta i wielu jemu podobnych bohaterów mówi się dopiero po ich śmierci.

     Władysław Despet zmarł w Kłaju w 1981 r. Jego grób znajduje się na pobliskim cmentarzu.
    Dla nas, szóstoklasistów, poznanie go było ciekawą lekcją historii. II wojna światowa i bardzo trudne wydarzenia z nią związane, stały się bardziej zrozumiałe, a pan  Despet, bohater dwóch narodów, Polski i Wielkiej Brytanii, dołączył do innych zasłużonych dla naszej małej ojczyzny, dla Kłaja.

Dodane przez adinfo dnia maj 12 2015 13:03:50 0 Komentarzy 1627 Czyta Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj si, eby mc dodawa komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostpne tylko dla zalogowanych Uytkownikw.

Prosz si zalogowa lub zarejestrowa, eby mc dodawa oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Uytkownika

HasoZapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.
Władysław Despet
O projekcie O projekcie
Album fotografii Album fotografii
Opowiadania uczniów Opowiadania uczniów
Oryginalne zapiski Oryginalne zapiski
Wspomnienia Władysława Despeta Wspomnienia Władysława Despeta
Dziupla czytaczy
Regulamin Regulamin
Artykuły Artykuły
Szkoła Podstawowa w Kłaju Copyright © 2005
2650736 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.19 © 2003-2005